Donji Miholjac (Alsómiholjác)

Fekvése

Alsómiholjác a Dráva jobb partján, mindössze 3 kilométerre a magyar-horvát határtól, sík területen fekszik.

Történelme

Már a középkorban létező település volt Szentmihály néven. Az újkorban a Majláth család szerzett itt nagyobb birtokot. A polgári korszakban járásközponttá vált, ami megnövelte térségi szerepét. 1920-ig Verőce vármegye Alsómiholjáci járásának székhelye volt.

Korábban jelentős magyar közösség élt itt, akiket a Majláth család is elkötelezetten támogatott. A településen hajdanán Julián-iskola működött. Trianon után megkezdődött a magyar közösség felmorzsolódása. Napjainkban már csak néhány tucatnyi magyar lakosa van a Dráva-parti kisvárosnak.

 Nevezetessége

A Majláth-kastély

Alsómiholjác a határtól 6 km-re található, a városba érve, bal kéz felé, egy nagy kiterjedésű parkra leszünk figyelmesek és a fák között feltűnik egy meglehetősen impozáns, réginek tűnő épület. A látszat ellenére a kastély története nem nyúlik olyan messzire az időben.
Elődjét amit “Régi kastély”-ként (Stari Dvorac) emlegetnek 1818-ban építette a Prandau család (az osztrák nemesi család 1726-ban kerül ide). Ez az épület késő barokk volt. 14 szoba, két szalon, több konyha (éléskamrákkal) volt benne. Érdekessége az volt, hogy ez volt az első cseréptetővel fedett épület a településen.

1903-ban az új tulajdonos gróf Majláth Lajos, I. Ferenc József látogatása után az épületet angol Tudor stílusban teljesen átépíttette, a szobák száma 50-re bővült. Az épületen számos torony, tetőtéri ablak, terasz és erkély található. A falakat vadászati trófeák díszítik, amelyeket a gróf Afrikából és Ázsiából hozott.
A földszinten volt a nappali, és még a téli, nyári étkező, a zeneszoba, a táncterem, a könyvtár valamint két kastélyi iroda. Minden termet tölgy borított. A tetőtérben voltak a személyzeti szobák. A kastély saját áramforrással, vízvezetékrendszerrel valamint központi fűtéssel rendelkezett. A központi fűtésen kívül még cserépkályhával és kanadallóval is fűtöttek.
1930-ban gróf Majláth eladja a kastélyt és a hozzá tartozó birtokot, amit Schlesinger család vesz meg. 1941-ig ők voltak a tuladjonosok, amikor is el kell hagyniuk az akkori Jugoszláv Királyságot.
A kastélyban ma a városi önkormányzat működik, látogatása bejelentkezéssel lehetséges.
A házikápolnában lévő üvegablakokat Róth Miksa készítette.